You are currently viewing Karpatka – jak zrobić i odnieść sukces? :)

Karpatka – jak zrobić i odnieść sukces? :)

Nie ma tygodnia, żebym nie trafiła na post w stylu „wszystko robiłam według przepisu a krem w karpatce jest rzadki, co się stało?”. Ja też zaliczam się do grona osób, które miały karpatkę z rzadkim kremem, oczywiście i tak została zjedzona, ale to nie było to co miało być!

W moim domu rodzinnym karpatki się nie jadło i nie robiło, więc robiąc ten krem nie miałam pojęcia czy to jest dobra czy zła konsystencja. Dopiero gdy po tych przepisowych 3 godzinach w lodówce okazało się, że cały krem wypłynął i nijak nie zgęstniał postanowiłam się w temacie karpatki dokształcić.


Dowiedziałam się między innymi, że ciasto to nazwę zawdzięcza górkom które wyrastają na cieście parzonym w czasie pieczenie, przypominającym rzekomo nasze góry Karpaty. 😉 A jeśli chodzi o krem to konsultacje z rodziną i przeanalizowanie kilku przepisów na różnych blogach doprowadziło mnie do sukcesu. Oto przepis na karpatkę, która się uda – korzystaj. Jest też film, znajdziesz go poniżej, w którym wraz z moim komentarzem możesz obejrzeć co i jak robić żeby było super. Jeśli jeszcze nie znasz mojego kanału na You Tube – zachęcam do subskrypcji – jest tam mnóstwo filmów z przepisami na różne okazje.

Karpatka – www.thermomania.com.pl

Składniki:

  • 250g wody
  • 425g masła
  • 130g mąki pszennej lub orkiszowej
  • 5 jajek
  • 4 żółtka
  • 750g mleka
  • 130-140g budyniu śmietankowego bez cukru
  • 110g ksylitolu lub cukru

1. Do naczynia miksującego dodać 250 g wody, 125 g masła pokrojonego na kawałki, gotować 4min/100°C/obr.2.

2. Dodać 130 g mąki pszennej lub orkiszowej, wymieszać 30s/obr.3. Ciasto pozostawić w naczyniu do ostygnięcia na ok.1h.

Rozgrzać piekarnik do 230°C.

3. Ostudzone ciasto wymieszać 1min30s/obr.3, w tym czasie stopniowo przez otwór w pokrywie dodawać 5 jajek. Jedną lub dwie blachy (jeśli mamy) o wymiarach 30x24x6 cm natłuścić i wysypać mąką. Połowę ciasta przelać do formy, wyrównać za pomocą łyżki, piec 20-25 minut w 230°C. Po upieczeniu wyjąć i studzić na kratce. Czynności powtórzyć z drugą połową ciasta.

4. W tym czasie zaczynamy przygotowywanie kremu: 750 g mleka, 130-140 g budyniu śmietankowego bez cukru, 4 żółtka, gotować 8-10 min/100°C/obr.2. Przełożyć do miski, ostudzić. Umyć naczynie miksujące.

5. Do naczynia dodać 300 g bardzo miękkiego masła, 110 g ksylitolu lub cukru pudru, wymieszać 1min/obr.3. Składniki zgarnąć przy pomocy kopystki na dno naczynia miksującego, wymieszać przy pomocy kopystki 3min/obr.3, w tym czasie dodawać stopniowo ostudzony budyń.

6. Powstały krem wyłożyć na jeden blat ciasta,przykryć drugim blatem, wstawić do lodówki na minimum 3 godziny.

Inspiracją do tego wpisu był przepis z www.cookidoo.pl

[mailerlite_form form_id=2]



Ten post ma 3 komentarzy

  1. Małgosia

    krem wyszedł zważony…i płynny 🙁 U Pani na zdjeciu też widze te grudki… a krem powinien być aksamitny ;/

    1. Thermomania

      Po to do przepisu jest załączony filmik żebyś mogła zobaczyć jaka powinna być konsystencja kremu – jeśli wyszedł za rzadki, trzeba go zagęścić, dodać więcej budyniu lub po prostu mąkę ziemniaczaną. Powodzenia 😉

  2. Anna Karska

    Według Twojego przepisu zrobiłem wczoraj to ciasto i jestem pozytywnie zaskoczony. Z reguły wychodziło mi o średnim efekcie, ale teraz i w smaku i w konsystencji jest idealne. Dziękuje za podzielenie się nim.

Dodaj komentarz